Pasivní domy představují přirozený vývoj ve stavebnictví

0

Zelená energetika je stále větší prioritou jak pro odběratele, tak pro dodavatele. Požadavek na ekologickou udržitelnost klade stále více lidí jak na výrobní průmysl, tak na zdroje elektrické energie a v souvislosti s tím i na udržitelnost vlastního života, která kráčí ruku v ruce také s finančními úsporami. V souvislosti s tímto trendem se standardem novostaveb stávají pasivní domy, které existují už více než tři desítky let, ale teprve s moderními technologiemi stavby získaly skutečný smysl.

Nízkoenergetické domy se liší mírou tepelné izolace

Moderní nízkoenergetické domy představují špičku současného stavebnictví. Je to souhrn aplikovaných nejmodernějších poznatků z oblasti architektury a moderních technologií, které mají za cíl jediné: co nejvíce zamezit úniku tepla z domu. Tohoto zdánlivě prostého cíle není tak snadné dosáhnout, jak se na první pohled může zdát.

Existují tři typy moderních staveb. Jsou tu stále ještě velmi rozšířené klasické domy, mezistupněm jsou nízkoenergetické domy a nejvyšší formou jsou pasivní domy. Všechny tři typy se vzájemně liší tím, jak silné jsou tepelné izolace aplikované na zdech, roli hrají typy oken a jejich vzduchotěsnost a přítomností či nepřítomností větrací jednotky, která má za cíl jednak efektivní výměnu vzduchu v budově a jednak využití tepla z větraného vzduchu, které „posílá“ zpátky do interiéru.

Moderní nízkoenergetické domy nejsou závislé na elektřině ani složité údržbě

První prototypy nízkoenergetických staveb vznikaly v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Tehdy se výrobci potýkali zejména s nekvalitními technologiemi oken a větrání. Tehdy proto byly tyto domy spíše nefunkční a „poruchové“. Díky rychlému pokroku se ale také technologie těsnění a větrání nepoměrně zlepšily a nyní jsou k dispozici okna i rekuperační jednotky, které pustí do domu spoustu tepla a žádné neodvádí ven, pokud si to vyloženě nepřejete.

Ačkoliv jsou nízkoenergetické a pasivní stavby o něco náročnější na architektonický návrh, který musí minimalizovat tepelné ztráty prostřednictvím takzvaných tepelných mostů a dalších faktorů, i přes všeobecně rozšířenou představu tyto domy nejsou dražší než ty standardní, z nichž teplý vzduch utíká horem, dolem i všemi stranami. Ve skutečnosti lze za velmi slušné peníze pořídit moderní dům na klíč, který využívá již hotového návrhu a velmi tak snižuje náklady na výstavbu domu.

Stavba domu na klíč, kterou zpracuje firma na výstavbu rodinných domů tak může vyjít na stejné peníze jako běžný dům a zároveň je možné požádat stát o poskytnutí ekologické dotace, které mohou dosáhnout až k milionu korun v závislosti na tom, kterými technologiemi je stavba osazena. Když k tomu připočteme pouze třetinové náklady na vytápění, okamžitě se s cenovou náročností dostaneme rapidně dolů. To všechno činí z nízkoenergetických domů jasnou volbu číslo jedna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněná.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..