Proč vyměnit kotel na pevné palivo za tepelné čerpadlo

0

Jednou z hlavních příčin znečištění ovzduší jsou emise z vytápění, ze spalování tuhých paliv jako uhlí, případně i jiných často nevhodných tuhých paliv. Znečištěné ovzduší nemá negativní vliv jen na životní prostředí ale i na lidské zdraví. Jednou z stále více rozšířených možností jak předejít smogu v obcích je výměna kotlů na tuhá paliva za ekologickou variantu a tou jsou i tepelná čerpadla vzduch-voda.

Energie ze vzduchu

Vzduch je jedním z obnovitelných energetických zdrojů, který víme pomocí tepelných čerpadel využít. Tyto důmyslně zkonstruované strojní zařízení dokáží zvýšit teplotní úroveň nízkoteplotních energetických zdrojů, v našem případě je to vzduch na vyšší teplotu. V podstatě přečerpávají tepelnou energii z vnějšího prostředí do interiéru. Elektrickou energii využívají jen na pohon kompresoru. Považují se za jeden z nejefektivnějších zdrojů vytápění, protože tepelné čerpadlo spotřebuje na topení 2 až 5 krát méně energie než běžné elektrická topná tělesa, v závislosti na venkovní teplotě a teploty topné vody. Celý systém tepelného čerpadla se skládá z venkovní jednotky a vnitřního hydroboxu, pomocí kterého se transformuje energie ze vzduchu do vody, odkud je následně používána pro vytápění a ohřev teplé vody.

Možnost využití dotace až 100 000 Kč

Ačkoliv je vstupní investice při tepelném čerpadle vyšší, díky efektivnímu využívání obnovitelné energie jsou provozní náklady tepelného čerpadla pro vytápění a přípravu teplé vody nízké. Prostřednictvím projektu Zelená domácnostem můžete získat dotace na tepelná čerpadla, maximálně do výši 100 000 Kč. S dotací se tak investice na instalaci tepelného čerpadla přibližuje investic potřebné pro instalaci plynového kotle a jeho příslušenství.

Tepelné čerpadlo má kromě ekologické a ekonomické výhody i výhodu komfortu. Vedle automatické a bezobslužné provozu, díky vysoké úrovni řízení odpadává práce s tuhými palivy. Například namáhavá příprava dřeva na vytápění a časově omezující přikládání do kotle. Dále odpadá i čištění a revize komína, zaprášené kotelny a podobně. Obsluha tepelného čerpadla je velmi čistá a jednoduchá, prostřednictvím nástěnného ovladače, který se instaluje na stěnu v referenční místnosti, například v obývacím pokoji, protože funguje zároveň jako termostat. Tepelné čerpadlo lze ovládat i na dálku, prostřednictvím aplikace MelCloud ve Vašem smartphonu, tímto způsobem si umíte tepelné čerpadlo spustit, zvýšit teplotu nebo zkontrolovat spotřebu ještě před návratem z dovolené nebo služební cesty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněná.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..