Jak vybírat barvy na dřevo?

0

Každý zkušený chalupář bude jistě souhlasit s tím, že každý nátěr na dřevě má omezenou životnost. Je to zapříčiněno tím, že dřevo natahuje vlhkost, aby posléze zase vyschlo, což má za následek, že nátěr postupem doby oprýská.

Na následujících řádcích se dozvíte několik užitečných rad, jak vybírat barvy na dřevo.

Vodou ředitelné barvy mají řadu výhod

Někteří lidé nedají dopustit na vodou ředitelné barvy na dřevo. Není se čemu divit, vždyť k jejich největším přednostem patří rychlé zasychání a jednoduché použití.

Štětce na dřevo pak postačí po použití jen omýt vodou. Protože je v těchto barvách obsaženo jen malé množství organických rozpouštědel, je možné je klasifikovat i jako šetrnější k životnímu prostředí. Výhodou je rovněž jejich nižší hořlavost v porovnání se syntetickými barvami.

Trendem dnešní doby jsou lazury na dřevo

V posledních letech se značné oblibě těší také lazury na dřevo. Ty se uplatňují především jako venkovní ochrana dřeva, když jsou schopné odolat UV záření i různým povětrnostním vlivům. Není problém s nimi natírat dřevěné ploty, zahradní nábytek, ale i lavičky nebo dětské prolézačky.

Při výběru lazury je třeba přihlížet hlavně k množství sušiny, které obsahuje. Tato látka dřevo chrání, a proto se vyplatí vždy důkladně prozkoumat katalogové listy, které ke svým výrobkům producenti poskytují

Postup při aplikaci lazury na dřevo

Lazury se nanášejí klasickým způsobem pomocí štětce na dřevo. Ideální je nanášet silnou vrstvu, která by měla být pečlivě rozetřena. Především tenkovrstvé lazury se do dřeva dobře vpíjí. Případné kapky nebo šmouhy je možné odsát za pomoci starého hadru.

Důležité je dbát na to, aby bylo dřevo před nátěrem zbaveno nečistot. Staré dřevo by mělo být za pomoci smirkového papíru nebo ocelového kartáče oproštěno od starého nátěru. Když to je jen trochu možné, je lepší celou práci vykonat v dílně. Není nic horšího, než když do natírání zaprší, případně vítr přinese nevítané nečistoty!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněná.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..