Online magazín o bydlení a interiéru domova

Zařizujeme bezbariérovou koupelnu v moderním designu

0

I v soukromých bytech se dá udělat pěkná bezbariérová koupelna. I hendikepovaný občan, vozíčkář nebo starší občan může mít designový komfort. Pár pravidel pro pohodlnou samoobslužnost.

Parametry upravuje vyhláška č. 398/2009 Sb. stanovující obecná technická kritéria zabezpečující bezbariérové užívání staveb.

Podlaha v koupelně musí být s protiskluzovou úpravou povrchu. Stěny konstruovány s nosností 150 kg. Projekt musí zohlednit velikost dveří, manévrovací prostor uvnitř koupelny na možnost otočení o 360°. Počítejte s minimálním průměrem manipulačního prostoru 150 cm. Zásadní je bezbariérový vstup do místnosti. Dveře do koupelny minimálně 90 cm šířky.

Umyvadlo a vozík

Pro osoby se sníženou pohyblivostí sifon zabudujeme do zdi. Použijeme závěsné umyvadlo s možností podjezdu vozíku, specializované montážní rámy na umyvadla i baterie pro handicapované.

Ergonomické vlastnosti umyvadla pro handicapované by měla být plochá, v předu obloukově profilovaná a ve výšce 80 cm. Vypínače, elektrické zásuvky, vodovodní baterie či úložné prostory musí být snadno dostupné, podle normy 60 až 120 cm od země.

Zrcadlo velké, pro osoby sedící i stojící. Spodní hrana ve výšce minimálně 90 cm, horní hrana 180 cm vysoko. Optimální sklon zrcadla pro handicapované je 10°. Alternativou je sklopné zrcadlo, kde ovládací páka nezasahuje do prostoru.

Sprchový kout

Vanu nahraďte sprchovým koutem bez vaničky. Vejdete se do minimálního rozměru sprchového koutu pro handicapované 90 x 90 cm s bezbariérovou šířkou vstupu minimálně 90 cm.

Do sprchového koutu dejte sklopné sedátko o minimální velikosti 45 x 45 cm do výšky 46 cm ve vzdálenosti 60 cm od rohu koutu. Dále sem patří vodorovná madla ukotvená ve výšce 80 cm a 30 cm od rohu. Svislá madla s minimální délkou 50 cm nejméně 90 cm od rohu. Zajistit je nutné možnost odložení vozíku co nejblíže sprše s oddělením zástěnou k ochraně vozíku před promočením a navlhnutím.

Použijte předstěnové instalační toalety s opěrnými madly a použitím prodlouženého WC. Lze vestavět senzorové či oddálené ruční či nožní splachování na dálkové ovládání. Výška sedátka toalety je 46 cm nad zemí a vzdálené alespoň 45 cm od stěny. Vodorovná madla v minimální výšce 80 cm a svislá 50 cm, vzdálená 60 cm od sebe.

Zařizujeme bezbariérovou koupelnu v moderním designu
5 (100%) 1 vote[s]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněná.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..